Пошук і усунення несправностей КП Т-150К

Пошук і усунення несправностей КП Т-150К

Основними несправностями коробки передач є: уповільнене рушання трактора на окремих передачах, утруднене ввімкнення або мимовільне вимкнення робочого і транспортного рядів, заднього ходу і ходозменшувача, ривки при перемиканні передач, сторонні стуки, витік масла з-під ущільнень валів, вказування манометром підвищеного або зниженого тиску масла в її гідросистемі.

Основні причини, що викликають появу зазначених несправностей: знижений тиск масла на всіх передачах; робота трактора з навантаженнями, що перевищують допустимі для кожної з передач; наявність в маслі механічних домішок, що попадають через засмічений перепускний клапан фільтра лінії нагнітання, а також велика в’язкість масла в коробці передач під час пуску трактора при низькій температурі повітря, або внаслідок того, що відбувається посилений знос гідропідтискних муфт.

Знижений тиск у гідросистемі коробки передач виникає через неправильне регулювання або заїдання редукційного клапана перепускного розподільника, недостатньої кількості масла, забруднення сітки забірного фільтра, низької продуктивності масляного насоса, пошкодження прокладок масляного насоса, фільтра лінії нагнітання, кранового розподільника, гідроакумулятора, а також при великому зношенні сполучних деталей.

При зниженні тиску в гідропідтискній муфті зусилля стиску фрикційних дисків стає недостатнім для передачі крутного моменту, що передається від двигуна до коліс трактора. При цьому диски муфт пробуксовують, інтенсивно зношуються, перегріваються і жолобляться. Алюмінієвий поршень при пробуксовці дисків часто заклинює в барабані і гідропідтискна муфта залишається постійно ввімкненою. Тому при ввімкненні наступної передачі інтенсивно зношуються обидві гідропідтискні муфти а також інші деталі коробки передач.
Наявність в одній гідропідтискній муфті зношених і деформованих дисків спричиняє перевантаження інших муфт.

Якщо трактор працює з неправильним регулюванням зчеплення, то спостерігається утруднене ввімкнення робочого і транспортного рядів, заднього ходу і ходозменшувача, а тривала робота приводить до зносу зубів шестерень робочого і транспортного рядів та шестерні ввімкнення заднього ходу по ширині. При значних зносах зубів цих шестерень відбувається самовільне вимикання режимів швидкостей і заднього ходу.
Самовільно вимикаються режими швидкостей і задній хід також внаслідок зносу робочої поверхні фіксаторів і лунок під фіксатори на валиках перемикання.

Роздавальна коробка може виходити з ладу через руйнування металокерамічної втулки ведучої шестерні робочого ряду. Трапляються випадки заклинювання цієї шестерні на первинному валу. При цьому, якщо при ввімкненні робочого ряду двигун працює нормально, то при ввімкненні транспортного ряду він перевантажується і зупиняється. При руйнуванні металокерамічної втулки чути сильні стуки. Причиною виходу з ладу цієї втулки, а також бронзової втулки шестерні привода масляних насосів є відсутність подачі масла до первинного вала роздавальної коробки, до шестерень і валів привода масляних насосів гідросистем трактора. Масло до цих деталей подається через маслопроводи гідросистеми коробки передач. Щоб переконатися, чи подається масло до первинного вала роздавальної коробки, необхідно, при працюючому двигуні, послабити затягування конічної пробки, установленої на кришці первинного вала (у місці кріплення задньої опори силового агрегату). Якщо є тиск, то масло повинно политися з-під пробки.

Самовільне відвернення гайки і зрив різьби на валу привода заднього моста є наслідком несправності проміжної опори і карданної передачі привода заднього моста.

Деякі причини несправностей коробки передач і роздавальної коробки можна виявити по характерних змінах параметрів її роботи й усунути, не розбираючи трактор, для чого виконати послідовно ряд перевірок.

Зміна тиску на всіх передачах спостерігається при зміні обертів двигуна. Це відбувається при заляганні клапана 150.37.464 (3, рис. 1) перепускного розподільника 151.37.025-4.

Рис. 1. Пропускний розподільник:
А, Б – проточки; 1 – корпус; 2 – втулка; 3 – пропускний клапан; 4 – пружина; 5 – гвинт регулювальний; 6 – контргайка; 7 – ковпачок; 8 – кулька.

Після перевірки забірного фільтра і насоса перевіряють роботу перепускного розподільника. Тиск масла в гідросистемі коробки передач, підтримуваний перепускноим розподільником, повинен знаходитися в межах 0,95...1,00 МПа незалежно від частоти обертання колінчатого вала двигуна.

Для регулювання перепускного розподільника необхідно зняти середній полик кабіни, розпломбувати і відвернути ковпачок 7, послабити контргайку 6, запустити двигун, закрутити регулювальний гвинт 5 до упору. Тиск спрацювання запобіжного клапана повинний бути 1,65...1,9 МПа. Потім, обертаючи регулювальний гвинт 5 установити за показниками манометра гідросистеми коробки передач нормальний тиск 0,95...1,00 МПа. Після регулювання закрутити гайку 6, установити ковпачок 7 і запломбувати розподільник. Якщо розподільник не піддається регулюванню, його знімають, промивають і з’ясовують причину заїдання клапана.
При необхідності варто промити, а іноді і притерти клапан пастою ГОИ (у випадку появи на ньому рисок і шорсткості).

Залягання клапана перепускного розподільника є непрямим свідченням того, що фільтр нагнітання (“Реготмас-635-1”, ФГМ-635–1) не працює через надмірну в’язкість масла, сильного забруднення, або він неправильно зібраний (відсутність ущільнювальних кілець по торцях), або його перепускний клапан заклинений у відкритому положенні.
Але іноді промивання і притирання клапана не дають ефекту. Це відбувається при зносі клапана 150.37.464 (3) і втулки 150.37.514 (2), коли через провисання клапана і зачеплення крайок, клапан не сідає на місце, відповідно, відбувається перетікання масла.
Перевіряється зняттям із перепускного розподільника пробки 151.37.543 і 150.37.367-1, пружини 150.37.366А і шайби 150.41.274.
Після промивання порожнини корпуса 151.37.503 (1) і клапана 150.37.464 (3), пересуваючи клапан у порожнині корпуса необхідно переконатися, що він пересувається вільно, без заїдань. У випадку постійного заклинювання розподільник 151.37.025-4 замінити.

Падіння тиску масла на всіх передачах одразу після запуску двигуна або якщо тиск не стабільний. При зниженому тиску масла в гідросистемі коробки передач перевіряють його рівень, а потім продуктивність насоса гідросистеми. Якщо продуктивність і тиск масла виявляться відповідно нижче 30 л/хв і 0,5 МПа, варто перевірити стан забірного фільтра 151.37.048-4.
Для перевірки забірного фільтра необхідно злити масло, від’єднати трубку підведення масла від насоса до фільтра в лінії нагнітання, відвернути болти кріплення нижньої кришки до корпуса роздавальної коробки, зняти її разом з насосом і від’єднати забірний фільтр від кришки.
Якщо ж стан забірного фільтра виявиться задовільним, а продуктивність насоса не відповідає припустимим значенням, то насос заміняють або ремонтують.
Необхідно звернути увагу на стан прокладки, установленої між насосом і кришкою, тому що її пошкодження викликає низьку продуктивність і знижений тиск у гідросистемі.

Іноді промивання фільтра не дає тривалого ефекту. Після недовгої роботи тиск знову падає. Якщо при повторному знятті забірного фільтра на ньому немає забруднення, треба перевірити наявність вікна в нижній частині між корпусом коробки і корпусом роздавальної коробки. Іноді при приєднанні корпуса коробки передач до роздавальної коробки встановлюють між ними прокладку без вікна.
Масло через стакани і підшипники не встигає зливатися в корпус роздавальної коробки, насос оголюється і тиск падає. Після зупинки двигуна, через якийсь час масло перетікає в роздавальну коробку.
Після запуску двигуна процес повторюється. Для усунення несправності необхідно пробити отвір у прокладці.
Якщо ж забірний фільтр при кожному знятті засмічений дрібною чавунною стружкою, необхідно знайти причину. Стружка може з’явитися через початок руйнування металокерамічної втулки 151.37.251 у шестерні 151.37.320-3 (стара конструкція) або гнізда одного з підшипників як коробки передач так і роздавальної коробки.

Відсутній тиск на всіх передачах, трактор нормально рухається.
Можливо відмовив манометр МД-225 або забитий брудом штуцер 125.64.259, розшарувався шланг (трубка) 151К 48 021.
Для усунення несправності варто замінити манометр, шланг або прочистити штуцер.

Перегрів масла на всіх передачах, особливо під навантаженням.
Найчастіше це відбувається при заклюванні клапана, усадці або зломі пружини клапана 150.55.056, установленого в розширювальному бачку гідросистеми трансмісії, розташованого під радіатором.
Для усунення несправності потрібно зняти клапан, розібрати, перевірити пружину, гніздо клапана і кулька, промити і зібрати.
Можливий перегрів масла при неповній посадці на місце клапана перепускного розподільника або витоку масла через ущільнення гідропідтискних муфт. Висновок про це можна зробити побічно по зниженню або нестабільному тиску на одній із передач на 2,5…5 кгс/см2 або нестабільному тиску на всіх передачах.
При нестабільному тиску на всіх передачах буває досить промити і притерти клапан 150.37.464 перепускного розподільника 151.47.025-4 або замінити його.
При падінні або нестабільному тиску на одній із передач потрібно зня-ти коробку передач з трактора, повністю її розібрати і замінити деталі, що вийшли з ладу.

Підвищений тиск на всіх передачах, що не піддається регулюванню перепускним розподільником.
Дана несправність спостерігається при перекритті масляної магістралі від перепускного розподільника до зливного отвору в роздавальну коробку внаслідок розшарування одного зі шлангів гідросистеми трансмісії 150K55.001 або при потраплянні в неї сторонніх предметів (папір, тканина…).

Відсутній тиск на всіх передачах, трактор не рухається, не працює рульове керування, гідросистема начіпного механізму, ВВП. Основною причиною є зминання шліців вала привода ВВП 151.37.397 і фланця маховика 60-04115.10 або скручування торсійного валу приво-да ВВП. Особливо ця несправність характерна для тракторів, у яких «кустарним» способом замінили двигун на ЯМЗ та вкоротили довжину торсійного валу привода ВВП обрізанням частини шліцевої частини.
Для заміни вала привода ВВП необхідно від’єднати від роздавальної коробки карданний вал ВВП, витягти з корпуса роздавальної коробки стакан, вкрутити у вал технологічний болт і вийняти його з силового агрегату. У тих випадках, коли вал скручений, а кінець обламаний, то для витягування кінця вала необхідно зняти двигун, при необхідності замінити фланець маховика і, відкрутивши стакан 151.37.076, замінити вал 151.37.397.
Причина відмови – несвоєчасне змащування підшипника в маховику і шліцьового з’єднання вала ВВП (мастило 158 або Литол-24 через 500 м.г).