Продовження ресурсу іноземного комбайна заміною двигуна

Комбайн Case в полі

Високу продуктивність та паливну економічність іноземним комбайнам гарантують двигуни останнього покоління.
Ціна сучасного іноземного комбайна з економним двигуном та і, власно, двигуна, досить висока. На його покупку здатне не кожне господарство. Але вихід є, якщо Ви вже маєте іноземній комбайн, а його двигун вийшов зі строю.
Компромісним варіантом, є продовження ресурсу комбайна встановленням нового двигуна. Відносно не дорогих двигунів небагато: ярославський ЯМЗ-238М2 та мінський Д-262.2S2. Обидва двигуни адаптовані до встановлення на зернозбиральних комбайнах, у тому числі іноземних.
Проведемо їх порівняльний аналіз.

Потужність

Вимоги до потужності двигуна визначає тип молотильно-сепаруючого пристрою, оскільки в класичній схемі молотарки оптимальна енергонасиченість становить близько 27 к.с. для обмолоту 1 кг маси за 1 секунду, у гібридній схемі — 30, у роторній 32 к.с.

Крутний момент

Чим більший крутний момент двигуна, тим більші сили протидії (наприклад, при раптовій подачі більшої кількості хлібної маси) він здатний долати без значного зменшення частоти обертання.
Крутний момент ЯМЗ-238М2 – 932 Н•м, Д-262.2S2 – 1320 Н•м.(більше на 42%)

Запас крутного моменту

Швидкісна характеристика двигуна ММЗ Д-262.2S2

Максимум крутного моменту приходиться на частоту обертання 1540 об/хв. Тобто, при розгоні молотильно-сепаруючого пристрою, коли потрібно перебороти опір не тільки хлібної маси, а і значних інерційних сил, двигун матиме великий крутний момент.
Важливим параметром двигуна, який дозволяє оцінити стійкість його режиму при роботі по зовнішній швидкісній характеристиці, є коефіцієнт пристосованості (запас крутного моменту). Його значення визначається відношенням максимального крутного моменту но номінального, що розвивається двигуном на номінальній потужності при номінальній частоті обертання колінчастого валу.
Коефіцієнт пристосованості (запас крутного моменту) Д-262.2S2 – 24%, ЯМЗ-238М2 – 15%.

Економічність

Системи подачі палива на порівнюваних двигунах виконані по класичній схемі з розділеним розташуванням паливного насоса і форсунок. Більш висока повнота згоряння палива у дизеля Д-262.2S2 забезпечується застосуванням турбонаддува. І не простого, а регульованого. При роботі комбайнів на номінальному навантаженні, витрата палива при виконанні однакових робіт у комбайна, обладнаного дизелем Д-262.2S2 на 15-20% менше ніж у такого ж комбайна, обладнаного безнаддувним двигуном ЯМЗ-238М2.
Питома витрата палива Д-262.2S2– 216 г/кВт•год, ЯМЗ-238М2 – 252 г/кВт•год (За наслідками випробувань в УкрНДІПВТ ім. Л.Погорілого). Мінчанин і тут кращій.

Проміжне охолодження наддувочного повітря

Охолоджувач наддувочного повітря (інтеркуллер) відбирає у всмоктуваного повітря тепло (повітря охолоджується з 70-90 ?С практично до температури навколишнього середовища), що збільшує його щільність і, тим самим, відповідно, потужність двигуна за рахунок більш повного згоряння палива.

Надійність, простота обслуговування і ремонту

Дизель Д-262.2S2 створений спеціально для тракторів і комбайнів. В нього втілені всі кращі напрацювання добре відомого Д-260.
Всі удосконалення (інший блок циліндрів, інший коленвал, ТНВТ і т.д.) дозволили створити новий двигун Д-262.2S2 потужністю 250 к.с, надійність і продуктивність якого вже перевірена на полях України, Казахстану і Росії.
Для підтримки оптимального теплового стану двигуна в системі охолодження використовується 9-ти лопатевий вентилятор підвищеної продуктивності і водяний радіатор більшої теплопередачі.
Двигун Д-262.2S2 – рядний, добре вписується в компоновку комбайна, має легкий доступ до агрегатів для технічного обслуговування і ремонту.
Як показали випробування та досвід експлуатації, завдяки газотурбінному наддуву і проміжному охолодженню повітря, застосуванню сучасних матеріалів і технологій, мінські мотори являють собою нове покоління сучасних енергетичних установок для комбайнів.
Мережа сервісних центрів по обслуговуванню і ремонту мінських двигунів в Україні розвинута. Запасні частини не дефіцитні.
У зв'язку з меншим числом замінюваних деталей при ремонті, вартість ремонту Д-262.2S2 порівняно з ЯМЗ-238М2 дешевша на 1/3.
Вартість ремонту двигунів іноземних комбайнів (навіть проста заміна поршневої) часом перевершує вартість нового мінського Д-262.2S2.
Таким чином відновлення ресурсу іноземних комбайнів заміною їх «рідних» двигунів, у порядку ремонту, мінськими аналогами – непоганий вихід як з економічної точки зору, так і з інженерної. Мінський двигун перемагає свого ярославського колегу.
В Україні ми вже маємо досвід переобладнання комбайнів MARAL, JAGUAR, M.FERGUSON, CASE, J.DEER, BISON, Z-350, POMAC, LAVERDA, TOPLINER, NEW HOLLAND, DOMINATOR, FORTSCHRITT різних модифікацій мінскими двигунами. І це є позитивним досвідом.