Зернозбиральний комбайн: ремонтувати чи модернізувати

Зернозбиральний комбайн Massey Ferguson у полі

Коли є гроші, добрий господар вибирає техніку, яка найбільш повно відповідає його сподіванням. І коли на початку 2000-х з’явилась можливість придбати закордонні трактори і комбайни хоча і за високу, але на той час доступну ціну, багато хто скористався даною нагодою. Її висока продуктивність і економічність забезпечила рентабельність виробництва.
Але час лине не зворотно. Наявна техніка старіє як морально так і фізично. Старі комбайни не тільки вже не відповідають вимогам сьогодення, більше того, з кожним роком використання знижується їх продуктивність та збільшуються витрати на ремонт. Таким чином збільшуються витрати на виробництво сільськогосподарської продукції і її виробництво стає не рентабельним, а на ринку вона стає неконкурентноздатною.
Щоб техніка працювала надійно та ефективно необхідно постійно підтримувати її в справному стані, а, отже, постійно вкладати в неї гроші. Коли комбайн новий, то і затрати невеликі, а коли зношений, то вони зростають лавиноподібно з року в рік і можуть в декілька разів перевищити первинну його вартість. І зовсім не випадково фермери в розвинених аграрних країнах постійно оновлюють або модернізують техніку. І це не прихоть. Вони рахують гроші і точно знають, що краще вкласти деяку суму на купівлю нової чи на модернізацію та отримати кращі техніко-економічні показники, ніж працювати на зношених застарілих машинах.

Люба техніка, навіть найбільш досконала, має властивість зношуватись. Відновити працездатність молотильно-сепарувального пристрою комбайна при наявності запасних частин порівняно легко. А от з двигуном – складніше. Двигуни закордонних комбайнів вимагають не тільки якісного обслуговування а і висококваліфікованого ремонту, який може виконати не кожна майстерня. Ці двигуни мають деякі особливості конструкції, відмінні від вітчизняних, та підвищені вимоги до точності підбору деталей. А за оригінальні запасні частини від виробника та якісну роботу необхідно платити. Дешевим ремонт закордонної техніки бути не може. Взагалі, дешеві послуги по ремонту закордонних двигунів знайти можна, однак це собі в збиток. На жаль, деякі аграрії таким чином «зекономили» фінанси і залишились ні з чим: і гроші потрачені і відремонтована техніка швидко вийшла з ладу.
Високопродуктивна техніка, перш за все імпортна, повинна працювати з максимальною віддачею, в противному випадку вона себе не окупить. Узагальнюючи досвід передових аграріїв, що працюють стабільно з прибуткам, слід відмітити, що вони вкладають гроші не просто в якісний ремонт комбайна а і в його модернізацію, тим самим забезпечують підвищення технічного рівня наявної техніки.

Для забезпечення якісного виконання технологічного процесу двигун комбайна повинен мати відповідні характеристики. Основними з яких є: потужність, достатня для виконання технологічної операції при мінімальній витраті палива; необхідний запас крутного моменту; висока надійність; простота в обслуговуванні і ремонті.
Як компромісний варіант відновлення закладених в конструкцію технічних характеристик комбайна, є його модернізація з встановленням нового двигуна. Однак, при модернізації виникає бажання не тільки відновити заводські показники комбайна, а і по-кращити їх. Тому доцільно встановити потужний економічний двигун, що має великий запас крутного моменту. Крім того визначальними факторами є споживчі якості: щоб двигун був недорогий в експлуатації та простим в обслуговуванні та при ремонті.
Сьогодні перед аграріями постає питання: продовжувати ремонтувати імпортні двигуни комбайнів чи замінити їх на вітчизняні, наприклад, двигуни Мінського моторного заводу типу Д-262.2S2 потужністю 250 к.с. Мінські двигуни в повній мірі відповідають вимогам, що пред’являються до моторно-силових установок комбайнів і мають наступні особливості.

ВИСОКА ПОТУЖНІСТЬ. Зернозбиральний комбайн з потужним двигуном забезпечить успішне та швидке проведення збиральної компанії. Але при виборі моделі насамперед слід звертати увагу не просто на потужність двигуна, а на збалансованість отриманої потужності та потреби потужності усіх робочих агрегатів та вузлів комбайна (тип молотильно-сепаруючого пристрою, ширина захвату жатки, ємність бункера тощо), бо саме вони значною мірою визначатимуть рівень витрат пального при комбайнуванні. Потужність мінського Д-262.2S2 – 250 к.с.

КРУТНИЙ МОМЕНТ. Чим більший крутний момент двигуна і, що ще важливіше, чим краще він розподілений по діапазону обертів – тим швидше розганяються робочі органи молотильно-сепаруючого пристрою комбайну і тим більші сили протидії (наприклад, при раптовій подачі більшої кількості хлібної маси) він здатний долати без значного зменшення частоти обертання. Це дає можливість здійснити обмолот з меншими затратами енергії та з мінімальними втратами та пошкодженням зерна. Крутний момент Д-262.2S2 – 1320 Н•м.

ХАРАКТЕР ЗМІНИ КРУТНОГО МОМЕНТУ ДВИГУНА ЗАЛЕЖНО ВІД ОБЕРТІВ. Важливим параметром двигуна, який дозволяє оцінити стійкість його режиму при роботі по зовнішній швидкісній характеристиці, є коефіцієнт пристосованості (запас крутного моменту). Його значення визначається відношенням максимального крутного моменту до номінального, що розвивається двигуном на номінальній потужності при номінальній частоті обертання колінчастого валу. Він у наддувного двигуна Д-262.2S2 за даними випробувань в УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого складає 28%.

ЕКОНОМІЧНІСТЬ. Досвід господарств, які вже експлуатують комбайни з мінськими двигунами Д-262.2S2, показує, що за день роботи економиться до 50-70 літрів дизельного палива в порівнянні з комбайнами, обладнаними двигунами ЯМЗ. При існуючій ціні дизельного палива економія складає 1100-1500 грн за день роботи. За місяць і сезон, отримані числа вражають!

НАДІЙНІСТЬ, ПРОСТОТА ОБСЛУГОВУВАННЯ І РЕМОНТУ. Дизель Д-262.2S2 створений конструкторами Мінського моторного заводу спеціально для комбайнів. В нього втілені всі кращі напрацювання добре відомого Д-240. Двигун постійно удосконалюється, підвищується його надійність і ресурс.
Двигун Д-262.2S2 – рядний, добре вписується в компоновку комбайна, має легкий доступ до агрегатів для технічного обслуговування і ремонту. Продуманість конструкції двигуна Д-262.2S2 спрощує процес його ремонту. Мережа сервісних центрів по обслуговуванню і ремонту мінських двигунів широко розвинута. Запасні частини не дефіцитні.
У зв'язку з меншим числом замінюваних деталей при ремонті, вартість ремонту Д-262.2S2 порівняно з ЯМЗ-238АК дешевша на третину.

Модернізацію закордонних комбайнів з заміною двигуна на мінський чи ярославський виконує наше ТОВ «Автодвір торгівельний дім», відоме на ринку з 1994 року. З 1997 року професійно ми займаємось модернізацією тракторів, комбайнів, автомобілів та іншої самохідної сільськогосподарської техніки, як вітчизняного так і імпортного виробництва. Причому, робимо це якісно і професійно з залученням до виконання технічної документації кращих конструкторів машинобудівних заводів Харкова. Маємо власне виробництво по виготовленню перехідних пристроїв та гарантуємо якість виконаних робіт у відповідності до вимог Законів України. Гарантійне та після гарантійне обслуговування двигунів та перехідних пристроїв забезпечується мобільною сервісною службою.
Підтвердженням надійної репутації ТОВ «Автодвір торгівельний дім» є широкий спектр імпортних комбайнів, на які встановлюються вітчизняні двигуни. Це такі моделі, як: Марал Е-281, Джон Дір 1085/ 1075, Ягуар 682, Бізон 110/ 56/ 58, Масей Фергюсон 34/ 36/ 38/ 40, Домінатор 105/ 106/ 108/ 204/ 218, Фортшрітт 516/ 517/ 524, Нью Холланд 1550/ 66, Топлінер 4065/ 4075.
Причому, якщо у Вас самий екзотичний комбайн, то і для нього спеціалісти ТОВ «Автодвір торгівельний дім» для модернізації підберуть двигун з необхідними характеристиками, а мобільна бригада конструкторів і техніків виконає роботу швидко та якісно.
Показники модернізованих комбайнів з новими двигунами не поступаються імпортним, а затрати на придбання, в експлуатації та при ремонті набагато менші ніж у закордонних.
Замінити імпортне «серце» комбайна на нове вітчизняне, або на мінське, що добре себе зарекомендувало, крок відповідальний. Редакція має багато адрес, практично у всіх регіонах України, де переобладнані комбайни успішно працюють. Цікавтесь, і Вас проінформують, поділяться досвідом, порадять.

І нехай Ваші комбайни працюють ефективно, економічно та надійно.