Сім порад по збереженню двигуна

Поради по збереженню двигуна

З кожним роком конструкція двигунів удосконалюється. Запроваджуються заходи щодо забезпечення їх надійності і безвідмовності. Однак кожна технічна система має свій ресурс. Не є винятком і двигун. Характерними умовами роботи двигунів на сільськогосподарських машинах є робота з змінним характером зовнішнього навантаження при високій запорошеності повітря, що збільшує вірогідність підвищеного зносу деталей.

Неминуче підходить час, коли зазори між деталями внаслідок зносу збільшуються до критичної величини і двигун необхідно капітально ремонтувати. Сучасні високотехнологічні двигуни якісно вже не відремонтувати "через коліно". Кваліфікований ремонт виконаний професіоналами в спеціалізованій майстерні здатний надовго продовжити ресурс двигуна, тому необхідно з особливою ретельністю підходити до вибору майстерні, в якій проводитиметься ремонт.

Однак, в деяких випадках спостерігається передчасний знос систем і механізмів двигуна. Причин може бути багато, але на перше місце з значним відривом виходить "людський фактор".

Щоб відстрочити досить дорогий капітальний ремонт потрібно слідувати простим правилам і завчасно усувати причини, що викликають прискорений знос двигуна.
Розглянемо основі з них.

1.Невчасна заміна масла і фільтру очищення масла

Невчасна заміна масла і фільтру очищення масла створює несприятливі умови для роботи циліндро-поршневої групи. Це пов'язано з погіршенням властивостей моторного масла, оскільки з часом змінюється його кінематична в'язкість, зменшується дія присадок, що входять в його склад, унаслідок чого виникає ризик утворення відкладень на робочих поверхнях деталей і в каналах системи мащення, а масло не забезпечує необхідної якісної масляної плівки між деталями.

2. Використання неякісного масла або масла, що не відповідає даному двигуну

Таке масло не забезпечує нормальне мащення пар тертя і не запобігає зносу робочих поверхонь високонавантажених деталей (в першу чергу страждають деталі газорозподільного механізму, поршневі кільця, вкладиші колінчастого валу, підшипники ковзання турбокомпресора і т.д.). Неякісні масла мають схильність до утворення смолянистих відкладень, що може привести до закупорювання масляних каналів. В результаті пари тертя залишаться без необхідного мащення, що може викликати утворення задирів і навіть заклинювання рухомих деталей.

3. Використання неякісного палива

Особливо дизельного палива, що містить воду. Внаслідок наявних домішок відбувається інтенсивний знос пар тертя деталей прицезійних деталей паливного насосу і форсунок.

4. Незадовільний стан повітряного і паливного фільтрів

До цього стану відносяться неякісно виготовлені, неправильно встановлені або несвоєчасно обслуговані. Це приводить до попадання абразивних частинок (пилу) в двигун, внаслідок чого відбувається інтенсивний знос пар тертя деталей та значно знижується термін експлуатації в першу чергу циліндрів, поршнів, поршневих кілець та прицезійних деталей паливної апаратури.

5. Неправильне регулювання систем та механізмів двигуна

Це також може привести до серйозних наслідків. Перш за все необхідно звернути увагу на якісне і своєчасне регулювання теплових зазорів в газорозподільному механізмі, на кут випередження впорскування палива у дизелів або кут випередження запалювання у бензинових двигунів. Застосування свічок запалювання, що не відповідають двигуну (калильне число яких відрізняється від рекомендованого для даної моделі двигуна), так само як і неправильна установка кута випередження запалювання викликають калильне запалювання, що загрожує руйнуванням як поршням так і двигунові в цілому.

6. Несправності в системі охолодження

Вони приводять до перегріву двигуна. Перегрів небезпечний тим, що при закипанні охолоджуючої рідини пар, що утворюється в системі перешкоджає нормальному охолодженню силового агрегату, і температура починає рости лавиноподібно. При перегріві двигуна знижується тиск в системі мащення, погіршуються властивості масла, воно вигоряє, можливі задири тертьових поверхонь, викривлення і поява тріщин в деталях. За декілька хвилин руху з перегрітим двигуном можна отримати, наприклад, деформацію головки блоку або заклинювання поршнів з обривом шатунів. Характерними ознаками перегріву двигуна є падіння потужності (двигун погано тягне), значне підвищення температури охолоджуючої рідини і її подальше закипання в радіаторі а також поява дзвінких стуків.
Переохолодження двигуна також зменшує ресурс двигуна та підвищує витрату палива.

7. Режими експлуатації двигуна

Вони впливають на швидкість зносу двигуна. Робота двигуна на максимальних частотах обертання колінчастого вала або при регулярних перевантаженнях може понизити його ресурс на 20-30%. Також значно зменшує ресурс двигуна холодний пуск не прогрітого двигуна.

Дотримання цих семи простих правил експлуатації дозволить надовго продовжити життя своєму двигунові.