Робота двигуна без поломок

Робота двигуна без поломок

Проблеми з клапанами


Обрив клапана
Основною причиною цього є неправильне регулювання механізму газорозподілу: обрив відбувається у випадку, якщо не витримані теплові зазори між клапаном механізму газорозподілу і штовхачем клапана. Згідно інструкції, викладеної в сервісній книжці, прикладеній до кожного двигуна, контроль теплових зазорів необхідно провести після 30 годин обкатки двигуна під час перетяжки головки блоку циліндрів. Цю процедуру слід здійснити за допомогою спеціальних ключів і вимірників (щупів) самостійно або в сервісному центрі.

В противному випадку наслідки обриву клапана можуть бути плачевними. Якщо тракторист почує, коли клапан обірветься (від цього зміниться звук роботи дизеля), і негайно зупинить трактор, це ще півбіди. Якщо ж машина своєчасно зупинена не буде, розіб'ються поршень, гільза, головка блоку циліндрів, вийдуть з ладу інші механізми. Як результат – необхідно знімати дизель з трактора, розбирати його і проводити заміну гильзо-поршневої групи, клапанного механізму, механізму газорозподілу – фактично робити капітальний ремонт двигуна. Природно, проведення подібної процедури вимагає часу і значних матеріальних вкладень.

"Розсухарювання клапана"
"Розсухарювання клапана" (випадання вкладишів тарілки клапана) також напряму залежить від дотримання правил експлуатації двигуна. Причина «розсухарювання» – ослаблення пружини, що утримує вкладиші тарілки клапана в заданому положенні. Виготовлені на заводі пружини мають певні фізико-механічні властивості, що дозволяють їм належним чином виконувати свої функції. Проте в процесі експлуатації ці властивості (зокрема сила стиснення-розтиснення) можуть змінюватися. Одна з причин подібного явища – фізичне "старіння" пружини унаслідок тривалої експлуатації. Але часто пружина виходить з ладу значно раніше за своє фізичне "старіння" – через постійний перегрів дизеля. Враховуючи те, що пружини розжарені, постійне порушення температурного режиму експлуатації дизеля дуже швидко призводить до втрати ними пружності і "розсухарювання клапана". Вкладиші тарілки клапана просто випадають. А наслідки "розсухарювання" ті ж, що і при обриві клапана.

У операторів, що своєчасно що проводять технічне обслуговування двигуна, зокрема регулювання теплових зазорів, значно більше шансів помітити загрозу і попередити фатальні наслідки даної поломки. Типовий симптом критичного ослаблення пружини – неможливість точного регулювання величини теплових зазорів. Крім того, неможливість відрегулювати величину теплових зазорів може свідчити про знос головки клапана або штанги.

Руйнування направляючої втулки клапана
Тут основною причиною є знову ж таки перегрів дизеля. У такому разі клапан просто «прикипає» до втулки, і як наслідок втулка тріскається або виходить з гнізда в головці. Після цього через втулку йде прорив газів, в камеру згоряння потрапляє охолоджуюча рідина, масло. Поступово з ладу виходить весь механізм дизеля.
Щоб уникнути даної проблеми, необхідно постійно стежити за температурним режимом роботи двигуна.

Проблеми з головкою блоку циліндрів

Основні проблеми, що виникають з даним елементом двигуна, – це протікання масла з головки блоку циліндрів і протікання охолоджуючої рідини з-під головки блоку циліндрів. Обидві неполадки є типовим наслідком не проведення обов'язкового технічного обслуговування двигуна після його початкової обкатки. Одним з основних етапів цього обслуговування є перетяжка головки блоку циліндрів. Якщо головку не перетягувати своєчасно, відбувається або прорив газів, або вона просто прогорає, і з блоку витікає охолоджуюча рідина, а з системи мащення – масло.
Своєчасно і по інструкції зроблена перетяжка попередить виникнення даних проблем.

Проблеми з гільзо-поршневою групою

До критичного зносу поршневих кілець призводить ряд причин. По-перше, це неправильна обкатка двигуна. Механізми нової машини на початку роботи повинні пройти "притирання", від якого залежить вся подальша робота двигуна.

Обкатка проходить у декілька етапів. Перший етап – обкатка дизеля на холостому ходу протягом 15 хв. (5 хв. на мінімальних обертах холостого ходу і 10 хв. з поступовим підвищенням обертів аж до максимальних). Практика, на жаль, показує, що цей етап обкатки ігнорують практично всі користувачі.
Другий етап – основна обкатка протягом 30 годин. Специфіка дизельних двигунів така, що основну обкатку не можна проводити на холостому ходу, умовно кажучи, поставивши трактор посеред двору і запустивши двигун. Виконання цієї вимоги дуже важливо для подальшої роботи техніки. Трактор під час обкатки обов'язково повинен працювати при середньому навантаженні: транспортування, посів, культивація, косіння сіна – роботи, при яких навантаження на двигун складає до 50% номінальної потужності.

Найбільш сприйнятлива до обкатки гільзо-поршнева група: поршневими кільцями в гільзі "приробляється дзеркало" – притирається стінка гільзи. Якщо обкатка проводиться неправильно, "дзеркало" не "приробляється", і при перегріві двигуна лопаються кільця, неправильно йде їх притирання. Таким чином, неправильна обкатка – "гарантія" того, що поршневі кільця вийдуть з ладу раніше встановленого терміну.

Друга причина, що призводить до критичного зносу поршневих кілець – попадання в двигун пилу. Щоб такого не відбулося, потрібно стежити за тим, щоб пил не потрапляв в повітряний колектор. Елементи повітряного фільтру постійно повинні бути чистими, в піддоні корпусу фільтру повинне знаходитися масло (при наявності контактно-масляного повітроочисника), а система подачі повітря до камери згоряння повинна бути герметичною (інакше у разі підсосу повітря всмоктуватиметься і пил). Підсос повітря дуже легко діагностується: якщо при працюючому дизелі зняти моноциклон і перекрити (можна навіть долонею) доступ повітря до фільтру, двигун повинен заглохнути через 5-10 сек. – це ознака герметичної системи. Якщо двигун не глохне, а з скрипом продовжує працювати, це свідчить про підсос повітря. Герметичність системи необхідно перевіряти максимум через кожні 10 змін роботи, інакше дизель втратить потужність, почнеться надмірна витрата масла з системи мащення, мотор димітиме. В результаті йому буде потрібен капітальний ремонт.

І, нарешті, третя причина критичного зносу поршневих кілець – недотримання температурного режиму роботи двигуна. Робота, як при дуже низьких, так і при дуже високих температурах негативно впливає на термін служби поршневих кілець.

До речі, недотримання температурного режиму роботи двигуна може привести і до обриву шатуна.

Проблеми з датчиком тиску масла

Підтікання з датчика аварійного тиску масла може виникнути через порушення параметрів установки датчика. На заводі монтаж датчиків проводиться з точним дотриманням всієї технічної тонкості. В той же час деякі власники нових двигунів проявляють зайве завзяття і, не дивлячись в інструкцію, починають на свій розсуд перетягувати різні деталі. Надмірне зусилля при перетягуванні призводить до розтріскування фторопластових елементів датчика і, відповідно, до витоку масла. При цьому датчик перестає виконувати свою основну функцію, більш того, масло через нього потрапляє за межі системи мащення, осідає на двигуні, змішується з пилом і призводить до перегріву двигуна за рахунок парникового ефекту.

Таким чином не варто регулювати які-небудь елементи двигуна навмання!